Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Pielgrzymka do Ziemi Świętej – dzień 9

Dzisiaj w Izraelu dzień Szabatu, czyli zaprzestania pracy, my co prawda nie pracujemy, ale zwalniamy powoli tempo.

Dzień zaczynamy od przejścia w pobliżu Bazyliki w Getsemani, i możemy dzisiaj zrobić ładne zdjęcia na zewnątrz co było niemożliwe, gdzy zwiedzaliśmy ją kilka dni temu. A zmierzamy do miejsca, gdzie Kościół Wschodni czci miejsce złożenia Maryi do grobu.

Grób Najświętszej Marii Panny jest połączony z Grotą Getsemani. Kościół jest wspólnie administrowany przez kilka wspólnot chrześcijańskich. Podziemnym kościołem Grobu Matki Bożej opiekują się mnisi greccy i ormiańscy. Fasada tej budowli i szerokie schody marmurowe, prowadzące do krypty, pochodzą z okresu wypraw krzyżowych.  Jak podaje apokryf Transitus Mariae, to właśnie z tego miejsca Maryja Matka Jezusa została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Miejsce było czczone przez judeochrześcijan już w II w. Zwolennikiem uznania lokalizacji grobu w dolinie Cedronu był jerozolimski biskup Juwenalis. W IV w. powstała pierwsza świątynia poświęcona Matce Bożej. W samej krypcie, pochodzącej z epoki bizantyjskiej, mieści się wykuty w skale Grób Najświętszej Marii Panny.

Mamy szczęście ponieważ za chwilę ma się rozpocząć dwugodzinne nabożeństwo prawosławne, ale mnich pozwala nam jeszcze szybciutko wejść do miejsca gdzie miano złożyć ciało Maryi. Z dziedzińca przed grobowcem można wejść do Groty Getsemani, w której zachowały się fragmenty mozaik bizantyjskich. Ta Grota należy dzisiaj do franciszkanów.

Potem udajemy się do autokaru i ruszamy do Abu Ghosh. Specjaliści identyfikują Emaus z przynajmniej czterema miejscowościami. Są to: Latrun, El-Qubeibeh, Mozah i Abu Ghosh. My wybieramy się właśnie do Abu Ghosh. Na sąsiednim pagórku znajdowała się miejscowość Kirjat Je’arim. To właśnie tam, w domu Aminadaba,  przez 20 lat przebywała Arka Przymierza, odzyskana z rąk Filistynów. Później uroczyście sprowadził ją do Jerozolimy król Dawid i to jest pewne. Kościół w Abu Ghosh jest bardzo prosty, za to stoi w przepięknym ogrodzie, nie ma tu tłumów pielgrzymów. Jest on w większości oryginalną budowlą z XII wieku. Ma 3 nawy, a mury częściowo pokrywają freski bizantyńskie z XIII wieku. Pod kościołem znajduje się starożytna cysterna.

Stąd udajemy się autokarem do kolejnej świątyni znajdującej się w tej samej miejscowości a dedykowanej Matce Bożej Maryi jako nowej Arce Przymierza. Sanktuariu zostało wybudowane w latach 1900-1924 roku na miejscu klasztoru, założonego podczas wypraw krzyżowych w 1143 dla zakonu szpitalników, w miejscu utożsamianym, jak już mówiliśmy, z biblijnym Emaus. Po 1187 klasztor popadł w ruinę, a reaktywowano go dopiero na początku XX wieku. Na szczycie odbudowanego kościoła umieszczono figurę Matki Bożej.Tam sprawujemy Eucharystię.

A potem wybieramy się do Tel Avivu a konkretnie nad morze na relaks. Przepraszamy, ale zdjęć nie będzie 😉