Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Ruszyła szkoła mistrzów szachowych w parafii

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” To słowa Paula Morphyego, nieoficjalnego szachowego mistrza świata w latach 1858 – 1884. 

Rozpoczęliśmy w naszej parafii PROJEKT SZACHY. Najprościej mówiąc kurs dla osób, które chcą poznać tę ponadczasową grę strategiczną. Może w ten sposób uda się nam pokazać, że komputer nie może zabrać nam całego czasu wolnego, że warto spędzić go całkiem inaczej. Mianowicie na rywalizacji ale bardzo pozytywnej! Po prostu, bez względu na wiek dziecka, szachy mogą rozwinąć jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość. Co więcej dowiedzieliśmy się, że szachy to “rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64 polowej szachownicy”, która stoi w opozycji do szerokiej gamy gier mobilnych – komputerowych, komórkowych, przepełnionych bodźcami stymulującymi i pobudzającymi dziecko (w większości nieefektywnie i niezdrowo). Nie bez powodu międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu, co niestety niektórzy wyśmiewają.

Początek to dużo teorii, ale my się nie zrażamy, chcemy dowiedzieć się jak najwięcej, by popełniać jak najmniej błędów i wygrywać jak najwięcej partii szachowy Ch. W planach mamy zamiar wziąć udział choćby w turnieju szachowym dla ministrantów, a może i zorganizować turnieje dla szkół u nas w parafii. Naszym instruktorem, któremu bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pasję, jest pan Wacław Olejnik. Zapraszamy, zawsze możesz do nas dołączyć! Spotykamy się w sobotę od 9:00 w salce multimedialnej na plebanii.