Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Lisków na spotkaniu młodych w Lednicy

W sobotę 01.06.2019r, 50 młodych z parafii w Liskowie wraz z Księdzem Mateuszem wyruszyło na spotkanie młodych na Lednickie Pola.  Tegoroczna Lednica odbywała się pod hasłem „Wiesz że Cię kocham”. 

Pola Lednickie zapełniały się od rana. W czasie oczekiwania na oficjalne rozpoczęcie młodzi wysłuchali m.in. konferencji bp. Marka Solarczyka, a także dwóch świadectw: Bartka, długoterminowego wolontariusza w Panamie oraz Milagros, mieszkanki Panamy, która podczas ŚDM zakochała się w tańcach lednickich. Video-pozdrowienie i błogosławieństwo młodym przesłał także arcybiskup metropolita Panamy Jose Domingo Ulloa Mendieta. 

Na Lednicy obecne były licznie siostry zakonne różnych zgromadzeń i kapłani towarzyszący młodym. Przez cały dzień na Polach Lednickich trwałą spowiedź. Otwarty był także namiot adoracji Najświętszego Sakramentu. Od początku z młodymi pod Bramą Rybą byli ledniccy duszpasterze o. Wojciech Prus OP i o. Mateusz Kosior OP. Uczestnikom apelu towarzyszył także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który podczas oficjalnego otwarcia spotkania powitał ich słowami, które Jan Paweł II wypowiedział przed 40 laty po wylądowaniu na ziemi gnieźnieńskiej:  „Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat”.
„I ja witam was wszystkich, wszystkich ochrzczonych, którzy gromadzicie się pod Rybą w imię Jezusa Chrystusa – mówił Prymas. „Jan Paweł II przybył do nas wtedy, by powiedzieć nam o mocy Ducha Świętego
 i jednocześnie – co stanowiło główny temat pielgrzymki – dodał «ciesz się Matko Polsko». Ja też w tym duchu cieszę się każdą i każdym z was, którzy przybyliście do źródeł chrzcielnych Polski, by zaczerpnąć siły
 i uwierzyć w miłość Jezusa, która jest większa niż grzech” – mówił do młodych abp Polak. 

Jednym z najbardziej wzruszających momentów spotkania była modlitwa młodych za księży. Z wyciągniętymi na ich głowami dłońmi, w geście błogosławieństwa, młodzi prosili za nich i wszystkich księży, którzy szczególnie teraz, w godzinie próby dla Kościoła w Polsce, potrzebują wsparcia. Młodzi prosili, by kapłani potrafili w tym trudnym czasie stawać
w prawdzie, pokorze i miłości. 

O zachodzie słońca rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. „Miłość Chrystusa stoi u początków i dyktuje wszystkie inne rodzaje miłości, i nad nimi czuwa” – mówił do młodych przewodniczący KEP. Eucharystię wspólnie z metropolitą poznańskim celebrowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp nominat Szymon Stułkowski z Poznania oraz obecni na Lednicy księża.

Przed rozpoczęciem Mszy duchowni przeszli w procesji Drogą III Tysiąclecia ubrani w białe stuły, które w tym roku otrzymali od organizatorów lednickiego spotkania. Homilię podczas Mszy św. wygłosili wspólnie dominikanie o. Piotr Frey i o. Rafał Szymko, znani z dominikańskiej serii „Chlebak”. Z ręką na sercu, tak, by poczuć bijące serce, tłumaczyli młodym, że nie muszą patrzeć w górę, by zobaczyć Jezusa, wystarczy, że wejrzą właśnie tam, w swoje serce, bo On w nim jest i tam chce działać.

Ekipa z Liskowa, świetnie się bawiła zaczynając od wygłupów, śpiewu i śmiechu w autokarze w drodze do Lednicy jak i z powrotem. Młodzież chętnie korzystała z Lednickiego pola spowiedzi, a podczas śpiewów i tańcy do pieśni Lednickich świetnie się integrowała. Naszą wspólną pielgrzymkę dopełniły wspólne zdjęcia i nagrane filmy.

Karolina Kasprzak