Droga Krzyżowa ulicami Liskowa

Nadchodzą święta Wielkiej Nocy, czyli najważniejsze Święta naszej wiary. Wdrażamy się w czas Wielkiego Tygodnia, uczestniczymy w rekolekcjach, przeżywamy drogi krzyżowe.

Jednak tego piątku – 23. marca 2018r. – mogliśmy w sposób szczególny oddać się rozważaniom nad Męką Pańską. Zaczęliśmy mszą o godz. 18.00, by zaraz po niej wyruszyć tłumem wiernych na ulice Liskowa. Prowadził nas Chrystus na Krzyżu przysłoniętym fioletową szatą. Po odczytaniu pierwszej stacji u podnóża kościoła, pokierowaliśmy się na ulicę Ogrodową. Wędrując jej szlakiem poszczególne osoby kolejno odczytywały Stacje Drogi Krzyżowej z kwestiami nawiązującymi do wydarzeń Świata współczesnego. Tematem przewodnim była miłość małżeńska i macierzyńska. Co raz to kolejne słowa wprawiały wiernych w głębsze przemyślenia, powagę, skupienie i łączyły z Jezusem. Były momenty, w których to emocje brały górę. Tego wieczoru nie brakowało drżącego głosu, dreszczy czy wzruszeń z powodu poważnego przeżywania Męki Pańskiej i słów, które docierały w głąb naszego serca oraz przeszywały każdy kawałek duszy. Pomiędzy stacjami śpiewaliśmy. Nasz śpiew roznosił się echem w dal. Chcieliśmy by niebo nas słyszało i tak było.

Pomimo chłodnego wieczoru, kiepskiej pogody i mroku ogarniającego, ziemię udało nam się odbyć wyjątkową Drogę Krzyżową. Uczestniczyły w niej dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Tego dnia wszyscy zjednoczyliśmy się by zaufać Bogu i wraz z nim, na powietrzu oddać się rozważaniom. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniała nam również OSP z Liskowa, dzięki której nikomu nie towarzyszyły żadne obawy. Zakończyliśmy przy Kościele – ostatnią stacją, modlitwą i błogosławieństwem.
Wydarzenie tego wieczoru ma charakter wyjątkowy. W inny sposób, niż tradycyjny, mogliśmy zastanowić się nad każdą stacją i po raz kolejny strać się zrozumieć niepojęte czyny Boga, kierowane ku nam. Niby te same, a jednak inne emocje- wyraźniej odczuwane. To piękne wydarzenie, jednak by zrozumieć jego wyjątkowość i wymiar, należy w nim uczestniczyć, doznać tego na własnej skórze.

Milena Koniak