Gminny Dzień Strażaka – Zakrzyn

Pierwszego maja nieco wcześniej niż zwykle świętowaliśmy Patrona Strażaków – św. Floriana.

Na celebrację zaprosiła nas tym razem jednostka w Zakrzynie, która chciała “pochwalić się”, ale przede wszystkim poświęcić nowy wóz strażacki.

Uroczystość rozpoczęto przemarszem delegacji Jednostek OSP działających na terenie gminy wraz z Orkiestrą Dętą, zaproszonymi gośćmi i sympatykami pożarnictwa do Kaplicy Bł. Michała Kozala i Św. Rocha, gdzie Mszę Świętą w intencji strażaków i ich rodzin odprawił ks. proboszcz Andrzej Klimek. Ksiądz Proboszcz podziękował strażakom za ich służbę i podkreślił znaczenie obecności munduru w życiu publicznym i wychowania w pewnej karności i poszanowaniu zasad. Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy udali się przed remizę strażacką OSP Zakrzyn, gdzie nastąpiło zgodnie z ceremoniałem strażackim złożenie raportów, odbycie musztry paradnej, wystąpienie pocztu sztandarowego, wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia okazjonalne gości  i przemówienia okolicznościowe Druhów z naszej gminy.  Został poświęcony nowy piękny wóz strażacki. Święto  było okazją by wszystkim strażakom podziękować za ich zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę oraz narażanie własnego życia podczas akcji ratowniczych a najaktywniejszych udekorowano odznaczeniami. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi: Marszałek Krzysztof Grabowski, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wójt Gminy Lisków Maria Krawiec, Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Tomalak. Uroczystość uświetniła swoim koncertem Orkiestra Dęta OSP w Liskowie pod batutą kapelmistrza Mariusza Trzcińskiego. Na zakończenie uroczystości gospodarze gminnego Święta Strażaka z OSP Zakrzyn na czele z komendantem Ryszardem Janickim zaprosili wszystkich zgromadzonych na uroczysty obiad.

Poniżej zdjęcia autorstwa p. Katarzyny Michalak