Categories: Aktualności, O nas, Z historii

Znaki naszej wiary – figura w Żychowie

Kolejna przydomowa figurka znajduje się w centrum Żychowa przed domem rodowym państwa Ignaszaków pod numerem 34, a dotrzemy do niej jadąc z Liskowa drogą powiatową w kierunku Zakrzyna.

Fundatorami figurki są: Michał (1927-2009) i Zofia z d. Pleśnierowicz (1926-1999), Ignaszakowie. Kapliczkę postawiono w 1995 roku, miała chronić rodzinę przed chorobami, tym bardziej, gdy Michał Ignaszak wrócił do zdrowia po przebytej operacji. W części przydomowego ogródka, wśród zaaranżowanych krzewów ozdobnych, wybrano miejsce na ustawienie figurki Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy.
Najpierw wybetonowano kwadratowe podłoże, na którym wykonano postument o wymiarach 120×120 i wysokości 20 centymetrów. Na tak przygotowanym postumencie wymurowano sześcienną bryłę o wymiarach 80×80 i wysokości 75 centymetrów. Na niej ustawiono kolejną o wymiarach: 50×50 i wysoką na 45 centymetrów. Postument wymurował i obłożył cieniowanymi płytkami ceramicznymi miejscowy murarz Czesław Wątrobski. Na tak przygotowanym cokole ustawiono figurkę o wysokości 125 centymetrów zakupioną „w surowym stanie” w Zakładzie Wyrobu Nagrobków u Bronisława Wichorskiego z Koźminka, którą pomalował Tadeusz Piotrowski z Żychowa. Postać Matki Boskiej wyobrażona jest w postaci stojącej na półkuli ziemskiej i przydeptującej węża z jabłkiem. Madonna ukazana jest w długiej białej, przepasanej sukni oraz niebieskim płaszczu z podbitką w kolorze różowym. Obie ręce ma opuszczone i rozłożone na boki w geście łaski. Po ustawieniu figura została poświęcona w czasie wizyty duszpasterskiej przez ks. proboszcza Józefa Zająca.
Cała figurka ma wysokość 280 centymetrów i co kilka lat poddawana jest procesowi odrestaurowania, ostatnio w roku 2015. Na najniższym postumencie znajdują się żywe lub sztuczne kwiaty w zależności od pory roku. Opiekę nad kapliczką sprawują Jan i Krystyna z d. Wieruszewska Ignaszakowie wraz z pozostałą rodziną: Michałem, Przemysławem i Dominikiem. Na koniec pragnę dodać, ze imię Michał w rodzinie państwa Ignaszaków jest przekazywane z pokolenia na pokolenia: Michał (ur.1889), syn – Michał (ur.1927), wnuczek – Michał (ur. 1980) i prawnuczka – Michalina (ur. 2008).

Stefan Ferenc