Sanktuaria Wschodniej Polski Dzień Pierwszy

Prognozy nie były najlepsze, ale dzień był właściwie bardzo ładny. Zwłaszcza do zwiedzania.

Wyruszyliśmy z Liskowa o 5.00 rano, ale w autokarze bylo jeszcze sporo czasu żeby troszkę odespać.
Naszym pierwszym celem był  Sandomierz, który jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Turyści odwiedzający Sandomierz mogą zobaczyć doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Jego dawny charakter oddają organizowane w okresie sezonu turystycznego pokazy walk rycerskich i renesansowego tańca. Staropolski królewski gród, to żywy świadek historii i kultury naszego państwa. Należy wspomnieć, że Sandomierz jest skarbnicą obiektów o wysokiej klasie artystycznej w zakresie architektury. Turyści odwiedzający współczesny Sandomierz mogą podziwiać m.in.: najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku, Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowanymi freskami i polichromią, a także renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce oraz Zamek Królewski – dawną siedzibę królów i książąt Polski. Odwiedzając Sandomierz, warto wspiąć się na gotycką Bramę Opatowską, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta. Widać stamtąd nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.
Miasto chlubi się na każdym kroku faktem, że właśnie tutaj umiejscowiono telewizyjny serial o ojcu Mateuszu.
Mszę Świetą sprawowaliśmy w prześlicznym romańskim kościele ojców dominikanów pw. św. Jakuba. Po Mszy zwiedzaliśmy miasto z panią przewodnik. A na nocleg udaliśmy się do Biłgoraju. Poniżej pierwsze fotograficzne impresje.