Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Niedziela Palmowa 2019 w Liskowie

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.

 Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. Dzisiejsze normy liturgii zalecają, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, czytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy  czyta się opis Męki Pańskiej. Obecnie kapłan w Niedzielę Palmową nie przywdziewa szat pokutnych, fioletowych, jak to było w zwyczaju dawniej, ale czerwone. Procesja zaś ma charakter triumfalny. Chrystus wkracza do świętego miasta jako Król i Pan. 

W polskiej tradycji ludowej w Niedzielę Palmową święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję i wiąże się z nimi wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy. Wierzono, że sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem. Poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem, uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne. Poświęconą palmę zatykano za świętymi obrazami, gdzie pozostawała do następnego roku. Palmy wielkanocnej nie można było wyrzucić. Najczęściej była ona palona, popiół zaś z tych palm wykorzystywano w następnym roku w obrzędzie Środy Popielcowej. 

Dzisiaj, choć wiele dawnych obyczajów odeszło już w zapomnienie – tworzą się nowe. W wielu kościołach można nadal podziwiać kilkumetrowe plamy. Dzieci w szkołach, schole i grupy parafialne prześcigają się w przygotowaniu najładniejszych palm. Często pracom tym towarzyszą konkursy lub konkretne intencje.

Również w naszej parafii Mszę św. o godz 11.30 w Niedzielę Palmową zawsze poprzedza uroczysta procesja. Pani Maria Wojciechowska jak co roku przygotowała duża i piękną palmę dla kapłanów, a piękna pogoda sprzyjała rozpoczęciu uroczystości przy Grocie. 

Tak się złożyło, że w tym roku na tej Mszy mieliśmy również chrzest dziecka i pan fotograf Damian Rutkowski, który przyjechał z Kalisza, uwiecznił swoim obiektywem ten piękny dzień. Już po wszystkim przesłał do parafii list droga mailową, w którym napisał m.in. „Dość często mam okazję towarzyszyć rodzicom dzieci podczas sakramentu Chrztu Świętego i jeszcze nigdy w Kaliszu czy okolicy nie spotkałem się z tak pięknie odprawioną liturgią. Jej niestandardowe elementy takie jak pokazanie dziecka Parafianom czy w ogóle wzięcie jego na ręce przez Księdza Proboszcza były wspaniałe i pokazały takie jakby “wyjście do ludzi”. Wzięcie się za ręce podczas modlitwy czy błogosławieństwo dzieci na koniec to elementy które świetnie zbliżają ludzi i jednak budzą emocje… Mam nadzieję, że jeszcze będę miał okazję odwiedzić Waszą Parafię.Gorąco pozdrawiam!” Oprócz miłych słów pan Damian przysłał nam również mnóstwo pięknych zdjęć, które możecie zobaczyć na naszej stronie internetowej, a tutaj na łamach „Santi” ich maleńka próbka.

Fotografie publikujemy dzięki uprzejmości pana Damiana Rutkowskiego.
Poniżej dwie galerie