Altana Łącząca Pokolenia – inauguracja

W niedzielę 10 listopada odbyła się mała ceremonia na placu przy plebanii, ponieważ właśnie zakończyliśmy projekt pod nazwą ALTANA ŁĄCZĄCA POKOLENIA.

Ta przygoda zaczęła się dwa lata temu, kiedy to w ramach innego projektu również wspartego z funduszu Urzędu Marszałkowskiego, powstała drewniana struktura altany, która miała stać się kolejnym miejscem na terenie naszej parafii, gdzie różne grupy będą mogły się spotykać i integrować. Rok później postanowiliśmy ponownie ubiegać się o pomoc w kontynuowaniu tego dzieła i w ramach drugiego etapu prac nasza altanka została wyposażona w solidną granitową posadzkę a także funkcjonalny murowany grill, który pięknie się wpisał w otoczenie altany. Można powiedzieć, że już od tamtego roku miejsce to wypełniło się gwarem dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, a w powietrzu często unosił się zapach potraw z grilla.

Ale ciągle brakowało „umeblowania” naszej altany, a i otoczenie wymagało zagospodarowania. I właśnie dlatego po raz kolejny w tym roku złożyliśmy wniosek w ramach konkursu „Wielkopolska Odnowa Wsi” i został on przyjęty pozytywnie i wsparto nasz projekt „Altana Łącząca Pokolenia” kwotą dziesięciu tysięcy złotych.

Odnowa wsi jako metoda rozwoju stanowi jeden ze sposobów osiągania celów, nie tylko w kontekście poprawy jakości infrastruktury, ale poprawy szeroko rozumianej jakości życia, której nie osiągnie się bez zaangażowania samych mieszkańców. W założeniach programu leży przeciwdziałanie utracie wartości kulturowych oraz zanikowi tożsamości poszczególnych sołectw. Proces odnowy wsi to praca u podstaw, tak typowa dla Wielkopolan praca organiczna. Program wspomaga i kreuje oddolne inicjatywy społeczne, przeciwdziałając marazmowi i popadaniu w nieuzasadnione kompleksy.

I tego typu dzialania podjęliśmy również w naszej parafii. W ramach wspomnianego wyżej projektu nasza altanka została wyposażona w dwa piękne i bardzo solidne drewniane stoły a także sześć ławek z litego drewna. Ta część inwestycji już prezentuje się wspaniale. Natomiast druga jej część, która objęła zasadzenie krzewów, drzewek i wysypanie kamienia dopiero z upływem czasu będzie nabierać coraz większego uroku. W naszej parafii funkcjonują różne grupy dziecięce, młodzieżowe i te gromadzące dorosłych, które w ten sposób mają dodatkową lokalizację do urozmaicenia swoich spotkań formacyjnych i ludycznych. Nawet katechezy przedmałżeńskie przy sprzyjających warunkach pogodowych mogą się tutaj odbywać.

Poświęcenia nowych elementów wyposażenia i otoczenia altany dokonał ks. proboszcz Andrzej Antoni Klimek w niedzielę 10 listopada 2019. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim,zwłaszcza wolontariuszom, którzy zaangażowali się w prace przy altanie,  zauważył wkład pani Sylwii Sobczyk, radnej parafialnej, która szczególnie pomogła przy gromadzeniu dokumentacji, przypomniał również o wsparciu ze strony pana marszałka Krzysztofa Grabowskiego, który po raz kolejny wsparł nasze działania.

Jeszcze raz warto podkreślić, że projeky powstał przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który wyłożył kwotę 10 000 zł, w ramach konkursu Wielkopolska Odnowa Wsi.