Figura w Żychowie

Kościół od zawsze zachęca wszystkich wiernych, do praktykowania osobistej i wspólnotowej pobożności. Również przy figurkach.

W „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” możemy przeczytać, że „maryjna pobożność ludowa, zróżnicowana w swoich zewnętrznych formach i głęboka w motywacjach, jest ważnym i uniwersalnym faktem kościelnym. Wypływa ona z wiary i miłości ludu Bożego ku Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego oraz ze sposobu pojmowania zbawczej misji, którą Bóg powierzył Maryi z Nazaretu i w której jest Ona nie tylko Matką Pana i Zbawiciela, lecz również, na płaszczyźnie łaski, Matką wszystkich ludzi”.

Dlatego z wielką radością przyjmujemy wszelkie oznaki troski i miłości do Matki Bożej w naszej parafii, które przejawiają się również w dbaniu o przydrożne figury. Można powiedzieć, że te figury są wizytówką i świadectwem miłości danej wioski czy społeczności do Matki Bożej i Kościoła. Pod tym względem Żychów może służyć przykładem.

Być może w przyszłym roku niektóre nabożeństwa maryjne zamiast w kościele będziemy wspólnie odprawiać przy różnych figurkach na terenie parafii. Zachęcamy więc, aby już teraz zatroszczyć się o te, które tego wymagają, a mieszkańcom Żychowa gratulujemy.