Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie Leave a comment

Procesja Bożego Ciała w Liskowie

Po rocznej przerwie tym razem udało się nam w pełni przeżyć Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

 

Jak wyglądały ołtarze w tym roku? Oprócz tematyki eucharystycznej, która jest zawsze obecna, w tym Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa, wybraliśmy właśnie Patriarchę z Nazaretu za naszego przewodnika i wszystkie ołtarze były z nim związane. W tym miejscu warto podziękować pani Agnieszce Słodkowskiej, znakomitej artystce malarce z Warszawy, która pozwiliła nam wykorzystać swoje obrazy, w ten sposób wszystkie ołtarze miały nie tylko ciągłość tematyczną ale i wizualną.

 

Pierwszy ołtarz został przygotowany przez mieszkańców ul. Ogrodowej i ul. Kosińskiego pod opieką ks. Mateusza. Jego hasłem były słowa “Święty Józef przewodnikiem w życiu i miłości”. Kapłan w homilii przy tym ołtarzu stawiał pytanie o to, jakich przewodników wybieramy sobie w życiu, od kogo uczymy się tożsamości rodziny, jakie wzorce przyjmujemy. Wskazał też na zagrożenia dla rodzin i jednostek tam, gdzie podstawą prawa stanowionego nie jest prawo Boże, które już coraz częściej stają się rzeczywistością.

 

Drugi ołtarz jako motto miał słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: “Uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański” (Mt 1, 24). Mogliśmy podziwiać piękne wyobrażenie śpiącego Józefa, któremu anioł Pański objawia wolę Bożą. Ołtarz tez został przygotowany przez mieszkańców ulic Konopnickiej, Dąbrowskiej i Asnyka pod opieką ks. Jacka, który w homilii stawiał Świętego Józefa jako męża sprawiedliwego, który we wszystkim pełnił wolę Bożą, dla którego zawsze jego osobiste projekty schodziły na drugi plan. Ks. Jacek pytał, czy i my jesteśmy gotowi zaufać Bogu i uwierzyć, że Jego plan jest najlepszy dla każdego z nas.

 

Trzeci ołtarz został przygotowany przez mieszkańców ul. Szewczyka pod opieką księdza proboszcza Andrzeja. Hasło, które zostało też na nim umieszczone, pochodzi z Listu apostolakiego papieża Franciszka “Ojcowskim sercem – tak Józef umiłował Jezusa”. Na obrazie widzimy św. Józefa, którzy całuje małego Jezusa siedzącego mu na kolanach, a także Maryję, która podaje Dziecku tacę z winogronem. Ks. Andrzej mówił o ojcach, którzy powinni brać odpowiedzialność za swoje dzieci, wychowując je do tego, do czego Bóg je powołał, podobnie jak Maryja podaje swojemu dziecku winogrono – symbol przyszłej męki i przelania krwi.

 

Ostatni ołtarz tradycyjnie znajduje się przy klasztorze Sióstr Służebniczek i to one mają pieczę nad grupą osób zangażowanych. Tym razem byli to mieszkańcy ul. Rzemieślniczej i Leśnej. Na obrazie widzieliśmy scenę z Betlejem a także tytuł tego ołtarza wzięty z adhortacji Redemptoris Custos: „Miłość, która ukształtowała życie Świętej Rodziny”. Ksiądz proboszcz przypomniał, że po okresie pewnej hibernacji spowodowanej pandemią, rodziny powinny ponownie skoncentrować się na takim ukształtowaniu siebie jak to było w Rodzinie z Nazaretu, gdzie centrum życia Maryi i Józefa był powierzony ich opiece Jezus. Wszystkie rodziny winny prowadzić do spotkania z Jezusem, zwłaszcza w Eucharystii.

 

Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do piękna tej celebracji. Dziękujemy budowniczym ołtarzy z ulic:  A. Szewczyka, Asnyka, Konopnickiej i Dąbrowskiej, Ogrodowej i Kosińskiego, Leśnej i Rzemieślniczej. Wszyscy się bardzo dobrze zorganizowali i przygotowali piękne ołtarze pod opieką księży i Sióstr Służebniczek, więcej o tym na kolejnych stronach. Dziękujemy również Straży Pożarnej, która zapewniła bezpieczeństwo na drogach a także w swoich pocztach sztandarowych uświetniła Mszę i procesję. Dziękujemy Orkiestrze pod batutą pana Mariusza i całej Asyście przygotowanej przez s. Marzenę włącznie z przedszkolakami i dziećmi pierwszokomunijnymi i rocznicowymi. Ze środka procesji gdzie nieśliśmy Najświętszy Sakrament nie dało się ogarnąć wzrokiem ani końca ani początku procesji. Dziękujemy też pani kwiaciarce Małgorzacie, panu kościelnemu Józefowi i panu organiście Mateuszowi za pomoc i koordynację i panu Jarkowi, przy którego posesji zawsze stoi ołtarz a i pomocy nigdy nie brakuje. Dziękujemy też państwu Michalakom, za możliwość ustawienia ołtarza, jak co roku. Pięknie spisała się też Liturgiczna Służba Ołtarza.

Trdycyjnie budowniczych ołtarzy zapraszamy na spotkanie „na grillu” przy plebanii w sobotę 12 czerwca ok. godz. 19.00

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *