Powstała MUSZLA TALENTÓW – nowe miejsce agregacji

Z wielką radością informujemy, że zakończyły się prace przy Muszli Talentów, co oznacza, że nasza parafia dysponuje kolejnym miejscem agregacji dzieci i młodzieży przy plebanii.

Jak to się zaczęło? Tak się składa, że mamy bardzo dobre kilkuletnie doświadczenia współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu w kontekście programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Dlatego, kiedy pojawił się pomysł, że skoro dla dzieci i młodzieży z naszej parafii organizujemy lekcje śpiewu, gry na gitarze i keyboardach, to dobrze byłoby mieć miejsce, gdzie mogłyby się prezentować w innym niż kościelny repertuarze i natychmiast pomyśleliśmy by zwrócić się o pomoc do naszej woj. jednostki samorządowej.

Naipierw jednak musiał powstać projekt i zajął się tym członek parafialnej rady ekonomicznej inż. Arkadiusz Rygas, który zaproponował strukturę przykrytą żaglem, nieco na wzór Stadionu Narodowego. Inna członkini rady ekonomicznej pani Sylwia Sobczyk zajęła się przygotowaniem dokumentacji i wniosku o dotację do Urzędu.

Kiedy dzięki uprzejmości pana marszałka Krzysztofa Grabowskiego otrzymaliśmy informację o przyznaniu nam dotacji w wysokości 10 000 zł., mogliśmy zacząć gromadzić materiały i wreszcie pan Sławomir Bartczak, przy pomocy pana Tadeusza Tomalaka, który użyczyl swego czasu i koparki, pana Macieja Pawłowskiego, który przygotował elementy żeliwne i grupy wolontaruszy, mógł rozpocząć prace, które właśnie dobiegły końca.

Warto przypomnieć, że odnowa wsi jako metoda rozwoju stanowi jeden ze sposobów osiągania celów, nie tylko w kontekście poprawy jakości infrastruktury, ale poprawy szeroko rozumianej jakości życia, której nie osiągnie się bez zaangażowania samych mieszkańców. Proces odnowy wsi to praca u podstaw, tak typowa dla Wielkopolan praca organiczna. Program wspomaga i kreuje oddolne inicjatywy społeczne, przeciwdziałając marazmowi i popadaniu w nieuzasadnione kompleksy.

Bardzo się cieszymy, że z tego programu mogą korzystać rownież parafie, bo właśnie marazmowi związanemu ostatnio z pandemią będziemy przeciwdziałać również dzięki nowo powstałej Muszli Talentów. Oprócz miejsca ekspozycji naszych utalentowanych dzieci i młodzieży, koncertów, pogodnych wieczorków, pikników i artytycznych konkursów, Muszla Talentów będzie jednocześnie ołtarzem polowym, który będziemy mogli wykorzystać w przypadku konieczności prac w kościele. Jak wiecie, ciągle staramy się pozyskać fundusze na termomodernizację.

Ale to kwestia przyszłości, a teraźniejszość to póki co nasza Muszla Talentów – projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego kwotą 10 000 zł, za co raz jeszcze dziękujemy panu marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu. Słowa podziękowań kierujemy też do wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Jak tylko pandemia odpuści pojawią się fotorelacje z imprez odbywających się w naszej liskowkiej MUSZLI TALENTÓW.