Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Pielgrzymka do Fatimy – dzień siódmy

Kolejny dzień w całości spędzony w Fatimie: Eucharystia, Droga Krzyżowa, wizyta w wiosce Pastuszków i wieczorny Różaniec i Procesja Światła.

Właśnie dlatego, aby wcześniej w Lourdes, a teraz w Fatimie spędzić jak najwięcej czasu, niektóre nasze wizyty w innych miejscach siłą rzeczy musiały być bardzo krótkie. Ale wcale nie żałujemy, bo przecież jechaliśmy na pielgrzymkę do Matki. Dzisiaj rano dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, ponieważ Eucharystię mieliśmy o godz. 5.30. Ale jeśli chce się modlić w kaplicy Objawień, to trzeba się trochę poświęcić.

Kolejna część dnia miała charakter, jeśli można tak powiedzieć, ludyczno – komercyjny. Najpierw bowiem wzięliśmy udział w degustacji słynnego miejscowego wina Porto, była też okazja, aby zaopatrzyć się w jakąś pamiątkową bądź przewidzianą na prezent butelkę, a potem odwiedziliśmy jeden z większych sklepów z dewocjonaliami. I tutaj tym bardziej można było zaopatrzyć się w różańce i inne przedmioty religijne na pamiątki i prezenty.

Trzeba tutaj wspomnieć, że parafianie z Liskowa oraz przyjaciele (parafian i parafii) zakupili piękny prezent – pamiątkę dla parafii, ale na razie nie będziemy zdradzać, co to jest. Musicie powstrzymać Waszą ciekawość do naszego powrotu 😉

Potem znowu nastąpiła część modlitewna: modliliśmy się na Drodze Krzyżowej, przez którą tym razem poprowadził nas ksiądz Andrzej wplatając w rozważania liczne cytaty z Orędzia Matki Bożej w Fatimie. Na zakończenie nabożeństwa odwiedziliśmy jeszcze miejsca spotkań Pastuszków z Aniołem, a także ich domy rodzinne.

Zaledwie 2 kilometry na południe od Fatimy znajduje się niewielka wieś Aljustrel. To właśnie tam przyszli na świat pastuszkowie, którzy doznali objawień Matki Boskiej w 1917 roku. Dziś mieści się tam Dom, w którym urządzono muzeum przedstawiające życie lokalnej społeczności na początku XX wieku. Znajdziemy tam przedmioty codziennego użytku w poszczególnych izbach – począwszy od ubrań, przez przybory, a na meblach kończąc. Przypuszcza się, iż ów budynek sięga XVII wieku. Od 1992 roku przynależy do Sanktuarium Fatimskiego. Tuż obok muzeum znajduje się w dom, w którym na świat przyszła Łucja, zaś 200 metrów dalej mieszkali na co dzień błogosławieni pastuszkowie – Franciszek Hiacynta.

Popołudnie było znowu czasem do prywatnego a pobożnego wykorzystania, wieczorem wspólna kolacja i Różaniec w kaplicy Objawień z procesją Światła.

Warto jeszcze dodać, że dzisiaj mieliśmy licznych solenizantów: dwie Jadwigi, jedną Teresę, a właściwie trzy Teresy, ale dwie utrzymują, że obchodzą imieniny w innych terminach 😉 Dodatkowo jedna z Jadwig miała jeszcze urodziny. Co za szczęście móc obchodzić swoje święta w TAKIM miejscu! Jeszcze raz najlepsze życzenia dla wszystkich Pań 😉

W galerii zdjęć również fotografie z wczorajszej Procesji i spektaklu świetlnego na fasadzie Bazyliki.