Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Pielgrzymka do Fatimy – dzień 11 – Barcelona

Mieliśmy dzisiaj cały dzień na Barcelonę, niestety padający niemal bez przerwy deszcz mocno utrudnił nam zwiedzanie. Mimo to, co nieco zobaczyliśmy. Zaczęliśmy wizytę w Barcelonie od Eucharystii, którą sprawowaliśmy w pięknym kościele Iglesia de la Concepcion.

Ten mały gotycki kościół znajduje się poza popularnymi turystycznymi trasami, co czyni go jeszcze bardziej interesującym. Co ciekawe, otoczony jest modernistycznymi budynkami, na tle których wyróżnia się stylem. Krużganki sięgają XV wieku, chociaż do obecnego miejsca kościół przeniesiono dopiero pod koniec XIX wieku. Sam budynek powstał w XIV wieku, a dzwonnica świętego Michała powstał między XI a XVI wiekiem. Tuż obok znajduje się klasztor Maria de Jonqueres z przepięknymi gotyckimi krużgankami we wnętrzu; jednymi z największych i najbardziej imponujących w całym mieście.

Po Mszy św. objechaliśmy Barcelonę autobusem razem z naszym przewodnikiem panem Mariuszem. Mimo deszczu udało nam się oczywiście zwiedzić najważniejsze miejsce w Barcelonie czyli Bazylikę Sagrada Familia zaprojektowaną przez Antonio Gaudiego

Antonio Gaudi, zmarły w 1926 roku, największy z hiszpańskich architektów – i jeden z największych w dziejach architektury w ogóle – oczekuje na swoją beatyfikację. Mało kto wie, że jedna z najsłynniejszych budowli świata, kościół Sagrada Familia, projektu Gaudiego, którego budowa trwa od dziesięcioleci i wciąż nie wiadomo, kiedy ostatecznie zostanie ukończona, w czasie hiszpańskiej wojny domowej stał się obiektem wyjątkowej nienawiści czerwonych republikanów.
W 1936 roku, kiedy republikanie opanowali Barcelonę, nie tylko zdewastowali i sprofanowali świątynię Sagrada Familia, ale zniszczyli modele i projekty autorstwa Gaudiego, w oparciu o które budowa kościoła miała być kontynuowana. Zwolennicy republiki stali na stanowisku, iż niezwykłą świątynię Świętej Rodziny należy potraktować wyłącznie w kategoriach reliktu religijnego, którego ani nowa Hiszpania, ani nowa Barcelona z pewnością nie będą potrzebować. W ostatnich dniach stycznia 1939 roku, czasopismo „Wielkopolanin” donosiło już na pierwszej stronie, iż Sagrada Familia została szczęśliwie odzyskana przez wojska generała Franco. Jedna z najpiękniejszych świątyń Barcelony to kościół św. Rodziny – napisano tuż pod fotografią niezwykłej budowli. – Zamieniony przez „czerwonych” na skład siana, znów stanie się domem chwały Bożej. Gdy ucichł huk armat, wzbił się stąd pod niebo hymn dziękczynienia i dalej odprawiać się będzie co dzień bezkrwawa Ofiara. Szatan zginie, a Bóg zwycięży! Prace nad odbudową zniszczeń i kontynuacją budowy Sagrada Familia podjęto dopiero u schyłku lat pięćdziesiątych XX wieku. Ponieważ modele i projekty Gaudiego bezpowrotnie utracono, żaden z architektów nie potrafił – ani wtedy, ani dziś – określić, jak kościół Świętej Rodziny miał wyglądać naprawdę. Nie mniej jednak budowa świątyni trwa. Pośród niemilknących sporów dotyczących stylu jej wznoszenia, sensu wprowadzania współczesnych rozwiązań i rzekomego profanowania ducha Gaudiego –  trwa.

Ma się zakończyć w 2026 roku w stulecie śmierci jej wielkiego architekta. Później odwiedziliśmy jeszcze kościół św. Anny i katedrę św. Eulalii.

Katedra położona jest w samym sercu Dzielnicy Gotyckiej, a jej bryła to najlepszy przykład gotyckiej architektury w katalońskiej stolicy. Warto jednak wiedzieć, że przeszła ona liczne przebudowy, które mocno wpłynęły na jej ostateczny kształt. Największą z nich były prace przy okazji Wystawy Światowej w 1929 roku, kiedy to zmieniono wygląd fasady, nadając jej neogotycki styl.
Katedra poświęcona jest Krzyżowi Świętemu i świętej Eulalii, jednej z patronek miasta. która poniosła męczeńską śmierć w czasach rzymskich. Do dziś znajdują się tu jej relikwie oraz nawiązujące do postaci świętej stado 13 gęsi żyjących na dziedzińcu.

Potem jeszcze godzinka czasu wolnego i powrót do Llorente de Mar do hotelu na kolację i nocleg