Categories: Aktualności, Ludzie, Słowo na początek

A co tam, proboszczu, w parafii piszczy?

Kochani, dwa tygodnie temu serdecznie zapraszałem wszystkich na Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, nasz główny odpust parafialny

zapowiadając obecność ks. prałata Jacka Ploty, wielkiego przyjaciela naszej parafii. Zaznaczyłem wówczas, że więcej zrzumiecie podczas uroczystości i zastrzegłem, aby nikogo nie zabrakło!
I cóż za ironia losu: zabrakło właśnie mnie proboszcza… Zmogło mnie paskudne zapalenie oskrzeli i lekarze zabronili podjęcia ryzyka. Na szczęście ks. Jacek i ks. Mateusz stanęli na wysokości zadania i nasza wspólnota godnie podjęła zarówno ks. prałata Jacka Plotę jak i innych gości. Ja jednak muszę jeszcze dodać kilka słów, które miały paść na odpuście. Przede wszystkim, to właśnie ks. Jacek Plota, ówczesny  rektor seminarium kaliskiego przywiózł mnie po raz pierwszy do Liskowa w odległym 1994, abym podjął tu swoją praktykę diakońską. Ks. Jacek Plota nie tylko zakredytował zakup pięknej figury św. Józefa, ale jeszcze ostatecznie darował nam 1/3 kwoty, stając się w ten spsób naszym sposnsorem i dobroczyńcą. Dlatego w tym miejscu pragnę mu jeszcze raz serdecznie podziękować za jego obecność i życzliwość. Przyznam też, że nie miałem wątpliwości, że ceremonia poświęcenia figury napotka na jakieś problemy. Chciałem, aby ta figura stanęła przed plebanią, aby św. Józef strzegł przede wszystkim kapłanów przed mocami ciemności. Kiedy dzieje się coś z udziałem Świętego Józefa, zawsze są trudności. Zawsze. Przyjmuję to za dobry znak. 

Pora na inne sprawy. Cieszymy się obecnością ponad 80 dzieci na nabożeśntwach różańcowych i zachęcamy wszystkie pozostałe dzieci: Różaniec to niesmowita tarcza! Zapraszamy Was codziennie o godz. 16.00, natomiast młodzież i dorośli o godz. 17.30. Dzieci jak co roku pojadą w nagrodę na fajną wycieczkę, a jedno zostanie wylosowane do darmowego wyjazdu na Boskie Wakacje. Przypominamy również, że kapłani modlą się z wiernymi w czwartki o godz. 16.30 w Zakrzynie, a w piątki o 16.30 w Krzyżówkach. Mamy taką intuicję, że nasza parafia, która od zawsze ma jako główny odpust Uroczystość Matki Bożej Różancowej, musi postawić na Różaniec. 

Zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych do obecności razem z nimi na Mszy niedzielnej o godz. 11.30, ponieważ po Mszy będą spotkania formacyjne dla rodziców i dzieci. Natomiast młodzież bierzmowana ma swoją Mszę o godz. 10.00.

W minionym tygodniu dobiegły końca prace stolarskie związane z remontem kościółka w Krzyżówkach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, ofiarności i pracy wielu ludzi udało się zfinalizować to dzieło. W niedzielę 25 pażdziernika będzie mieć miejsce uroczysta Msza o godz. 10.00, podczas której podziękujemy wszystkim za wszelaką pomoc i zdamy raport z prac.                                                                                                               Do końca roku w każdą  drugą niedzielę miesiąca taca inwestycycjna zebrana w Krzyżówkach posłuży na uregulowanie ciążących jeszcze na nas zobowiązań finansowych.

Jeśli chodzi natomiast o zbiórkę na renowację  konfesjonałów z Liskowa i figurek ołtarzowych z Krzyżówek to sytuacja wygląda następująco: wpłynęło kolejnych 15 kopert na łączną kwotę 1 590 zł:1 x 500 zł, 1 x 200 zł, 5 x 100 zł, 7 x 50 zł, 1 x 40 zł,ł. Stan zbiórki na dzień dzisiejszy to 189 ofiar na łączną kwotę 17 940 zł. Przypominjmy, że kwota, której potrzebujemy, aby osiągnąć cel, to 45 000 zł. (40 tysięcy na konefsjonały i 5 tysięcy na figurki). Od Powiatu Kaliskiego otrzymalismy 8 000 zł. Liczymy na 13 600 zł dotacji z Urzędu Gminy. Razem daje nam to 21 600 zł z dotacji, co oznacza, że musimy uzbierać z naszych ofiar 23 400 zł. Brakuje nam więc jeszcze 5 460 zł.  Ufamy, że kolejne rodziny złożą swoje ofiary (na obecną chwilę niespełna 190 rodzin nas wsparło, w poprzednich zbiórkach było to sporo ponad 250 rodzin) i uda nam się również tym razem doprowadzić prace do końca i zapłacić za nie. 

Na koniec przypominamy o konieczności zakladania maseczek w kościele.