Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Inauguracja altany “Chwila oddechu na szlaku”

25 października z udziałem władz samorządowych z Poznania i wiernych dokonano inauguracji altany w Krzyżówkach w ramach projektu “Chwila oddechu na szlaku”

 

W niedzielę 25 października miała miejsce mała ceremonia przy kościółku na Krzyżówkach, ponieważ zainaugurowaliśmy działalność altany wybudowanej w ramach projektu pod nazwą „Chwila oddechu na szlaku”.

Podobnie jak wszystko inne w tym roku, tak i niestety również nasza inauguracja musiała znacznie ograniczyć swój rozmach z powodu kolejnych obostrzeń dotyczących zgromadzeń podczas pandemii. Mimo wszystko postanowiliśmy, że ona się odbędzie również dlatego, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kolejnego obiektu integracji miejscowej społeczności.

Przypomnijmy nieco historię tej inwestycji. Zaczęło się wszystko od szerszego wymiaru prac przy renowacji urokliwego drewnianego kościółka, wchodzącego w skład Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej zainaugurowanego w lipcu 2016 roku. Kościół w Krzyżówkach jest jednym z 16, ale wymagał renowacji, którą koordynował specjalnie powołany Komitet Wsparcia utorzony przez mieszkańców Krzyżówek i Koźlątkowa. To wtedy powstała również inicjatywa aby pobudować specjalną altanę, która posłuży wszystkim odwiedzającym kościoł jako stanica wypoczynkowa, da możliwość spotkań intergujących mieszkańców dwóch gmin, Liskowa (na terenie której jest siedziba parafii), a także Koźminka (na jej terenie jest kościółek w Krzyżówkach). Ponadto wiata może służyć jako ołtarz polowy a także scena do róźnych wystąpień. Jest ona nagłośniona i oświetlona.Warto dodać, że nasza inicjatywa wpisuje się również w projekt Szlakiem „Dębów i Paproci” realizowany przez lokalną grupę działania, Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, która swoim zasięgiem obejmuje obszar 10 gmin członkowskich w tym Lisków i Koźminek a stawiają sobie za cel właśnie takie miejsca „odpoczynku na szkalu” jak nasza altana w w pobliżu atrakcyjnygo miejsca do zwiedzania.

 

Aby móc zrealizować nasz projekt po raz kolejny w tym roku złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu „Wielkopolska Odnowa Wsi” i został on przyjęty pozytywnie: nasz projekt „Chwila oddechu na szlaku” wsparto kwotą dziesięciu tysięcy złotych. Odnowa wsi jako metoda rozwoju stanowi jeden ze sposobów osiągania celów, nie tylko w kontekście poprawy jakości infrastruktury, ale poprawy szeroko rozumianej jakości życia, której nie osiągnie się bez zaangażowania samych mieszkańców. W założeniach programu leży przeciwdziałanie utracie wartości kulturowych oraz zanikowi tożsamości poszczególnych sołectw. Proces odnowy wsi to praca u podstaw, tak typowa dla Wielkopolan praca organiczna. Program wspomaga i kreuje oddolne inicjatywy społeczne, przeciwdziałając marazmowi i popadaniu w nieuzasadnione kompleksy.

 

W niedzielę 25 października zgromadziliśmy się w Krzyżówkach. Nie wszyscy zaproszeni goście mogli przybyć z racji na ograniczenia pandemiczne, tym bardziej ucieszyliśmy się obcnością pana marszałka Krzysztofa Grabowskiego. Najpierw odbyła się Msza dzękczynna, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Antoni Klimek. Po jej zakończeniu wszyscy zaangażowani w prace przy kościołku i przy altanie zostali uhonorowani specjalnymi deseczkami pamiątkowymi, pośród nich także pan Marszałek, który zabrał również głos i wyraził swoje zadowolenie, że kolejna inwestycja wspólnymi siłami została zrealizowana. Następnie miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali kolejno pan marszałek Krzysztof Grabowski, ksiądz Probosz i pan Jerzy Gruszka – przewodniczący Komitetu Wsparcia Renowacji Kościoła w Krzyżówkach.

 

Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, zwłaszcza wolontariuszom, którzy zaangażowali się w prace przy altanie,  zauważył wkład pani Sylwii Sobczyk, radnej parafialnej, która szczególnie pomogła przy gromadzeniu dokumentacji, podkreślił wielkie zaangażowanie Komitetu Wsparcia wraz z mieszkańcami Krzyżowek i Koźlątkowa, przypomniał również o życzliwości ze strony pana marszałka Krzysztofa Grabowskiego, który po raz kolejny wsparł nasze działania. Wyraził również ubolewanie, że ceremonia inauguracji z powodu pandemii nie może być kontynowana w formie towarzyskiego spotkania. Zapewnił, że ta część będzie mieć miejsce, gdzy tylko pozwolą na to warunki zewnętrzne.

 

Jeszcze raz warto podkreślić, że projekt powstał przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który wyłożył kwotę 10 000 zł, w ramach konkursu Wielkopolska Odnowa Wsi.