Dachau w bibliotece

Promocja książki ks. Sławomira Kęszki „Eucharystia w KL Dachau”w  Gminnej  Bibliotece  Publicznej w Liskowie.

25 listopada 2016r. uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Liskowie oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wraz z wychowawcami uczestniczyli w promocji książki autorstwa ks. Sławomira Kęszki. Publikacja jest wspomnieniem tragicznych wydarzeń hitlerowskiej agresji we wrześniu 1939r. Ofiarami działania byli księża – więźniowie obozu koncentracyjnego  w Dachau. Autor opowiedział słuchaczom o życiu w obozie, o niebywałej ofierze człowieka dla drugiego człowieka, o miłości do bliźniego, zacieraniu historii, czasami nie wiadomo dla jakiej idei. Wzruszająca opowieść, w której ks. Sławomir przywołał, m.in. ks. A. Pawłowskiego, ks. S. W. Frelichowskiego, ks. abpa K. Majdańskiego, o. Maksymiliana Marię Kolbego zakończyła się apelem do młodych ludzi o pokój na świecie, bo świat właśnie w młodych upatruje siłę do walki ze złem i poszukiwania prawdy o losach przodków.

Uzupełnieniem promocji książki była wystawa, pod nazwą: „Miejsce dziękczynienia za cud ocalenia” Na poszczególnych planszach  w kolorze brunatnej czerwieni przechodzącej w czerń, które symbolizowały drogę męczeństwa widniały napisy:
OD KOLEGIATY  DO  BAZYLIKI
EKSTERMINACJA  DUCHOWIEŃSTWA
OBÓZ KONCENTRACYJNY  W  DACHAU
KAPLICA  OBOZOWA  W  DACHAU
CUD  OCALENIA
DZIĘKCZYNNE  PIELGRZYMOWANIE

W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 uczniów pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kidoń, Sławomira Przybyłka, Urszuli Nosal, Renaty Gawron, Ewy Helman,  Grzegorza Gruszki, Beaty Marciniak, Magdaleny Lipińskiej, Agnieszki Wojciechowskiej, Zofii  Pietruchy. Wystawę obejrzało także  wielu Czytelników Gminnej Biblioteki. Wszystkim  serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i  udział w lekcji historii.