Categories: Aktualności, Galerie

Opłatek Rodziny Edmundowej

Aby nasza radość była pełna”

Kiedy radość jest pełna? Św. Jan Ewangelista wyjaśnia nam to w pierwszym swoim liście; aby radość była pełna trzeba mieć łączność z Ojcem i z Jego Synem – Jezusem Chrystusem oraz z braćmi (bliźnimi). Do tej pełni radości z przyjścia Chrystusa przygotowywaliśmy się przez uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych uznając przed Bogiem naszą grzeszność i prosząc o Jego Miłosierdzie w Sakramencie Pojednania, jednocześnie przebaczając urazy naszym bliźnim.

Św. Jan poucza dalej: „Dzieci nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. Naszą odpowiedzią było obdarowanie pięciu rodzin będących w potrzebie i jednej samotnej osoby darami materialnymi ofiarowanymi przez członków „Rodziny Edmundowej” oraz modlitwa za tych parafian, którzy odeszli od Boga i najbardziej tej modlitwy potrzebują. Zebrane dary zostały dostarczone wymienionym osobom do ich domów. Myślę, że iskry radości pojawiły się w sercach obdarowanych, a także tych, którzy te dary przynieśli. Przygotowując się do wspólnej radości przy opłatku, 2. styczna b.r., członkowie „Rodziny Edmundowej” spotkali się na adoracji Najświętszego Sakramentu rozważając tajemnicę Wcielenia Chrystusa i godność Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W niedzielę Chrztu Pańskiego, 8. styczna b.r. odbyło się radosne spotkanie opłatkowe. W centrum tego spotkania była Msza św. koncelebrowana przez naszego duchowego opiekuna – ks. Proboszcza Andrzeja Antoniego Klimka i ks. Leszka Woźnicę, który przez 10 lat był głównym formatorem naszej „Rodziny”. Podczas uroczystej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za otrzymane łaski, równocześnie prosząc o Boże błogosławieństwo w nowym roku dla ks. Leszka, kapłanów naszej parafii, wspólnoty Sióstr Służebniczek oraz członków „Rodziny bł. Edmunda” i ich rodzin. Ksiądz Leszek wygłosił Słowo Boże nawiązując do święta Chrztu Pańskiego. Ukazał Jezusa, umiłowanego Syna Bożego, który wszedł w szereg grzeszników, aby przyjąć chrzest od Jana Chrzciciela, a tym samym przyjął na siebie nasze grzechy, aby nas zbawić. Wskazał, jak cennym darem jest Sakrament Chrztu Świętego, przez który, dzięki Chrystusowi, otrzymaliśmy godność Dzieci Bożych i staliśmy się członkami Jego Mistycznego Ciała – Kościoła. Podkreślił, jak bardzo wiernym przyrzeczeniom chrztu św. był bł. Edmund, jak bardzo troszczył się o czystość serca, z jakim nabożeństwem i systematycznością przystępował do Sakramentu pokuty i Komunii św. oprawę liturgiczną podjęli członkowie Stowarzyszenia.

Po Mszy św. upamiętniono to świętowanie wspólną fotografią, było wspólne spotkanie przy świątecznym stole, łamanie się opłatkiem, życzenia, spożywanie smacznych potraw przygotowanych przez członkinie „Rodziny” oraz radosny śpiew kolęd.

s. M. Eleonora Drozd