Sakrament Bierzmowania w naszej parafii

22 czerwca 2017 roku był ważnym dniem dla naszej wspólnoty parafialnej. 89 młodych ludzi przyjęło znamię DARU DUCHA ŚWIĘTEGO.

Bierzmowanie jest sakramentem, przez który już wcześniej ochrzczeni otrzymują  przez namaszczenie czoła i włożenie nań ręki szafarza dar samego Ducha Świętego, a przez to  łączą się mocniej z Kościołem i są zobowiązani jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem. Podczas bierzmowania kandydat zostaje namaszczony przez biskupa olejem krzyżma na czole na znak pieczęci duchowej, znamienia Ducha Świętego, które otrzymuje jako dojrzały wyznawca Chrystusa. Darem sakramentu bierzmowania jest Duch Święty, który daje moc i radość bycia świadkiem Chrystusa w życiu Kościoła.
Podobnie jak przy chrzcie, tak i przy bierzmowaniu przyjmującemu sakrament powinien towarzyszyć świadek. Sięgając do historii apostołowie, którzy widzieli Jezusa, byli jego uczniami dopiero po zesłaniu Ducha Świętego  mieli odwagę  głosić słowo Boże  i tworzyć  Kościół Boży. Tak i my poprzez sakrament Bierzmowania  obdarowani Duchem Świętym nabieramy mocy głoszenia wiary w swoim codziennym postępowaniu, w czynieniu dobra innym.

Nasz młodzież przygotowała się do sakramentu bardzo dobrze: studiując książkę YOUCAT – BIERZMOWANIE, z której raz jeszcze przypomniała sobie w co tak naprawdę wierzy i co pragnie innym przekazywać; działając w jednej z małych grup dzielenia (charytatywna, cmentarna, animacji DPS, muzyczna i medialna) dawała z siebie coś dla wspólnoty; pielgrzymując do św. Faustyny Kowalskiej, św. Idziego, Matki Bożej Licheńskiej i na Lednicę formowała się przypatrując się Świętym.

Na drogę wzrostu w wierze wszyscy otrzymali kieszonkowy format Nowego Testamentu, a także Krzyż Świętego Benedykta, który chroni przed złem i przed Złym. Oto znaczenie symboliki tego: dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax – Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B – Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta). Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L – Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). Na belce poprzecznej: N D S M D – Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł – dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem). Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas (Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).

Niech Słowo Boże i Krzyż chronią naszych młodych i prowadzą do pełnego zaangażowania w Kościele i naszej parafii. Bardzo na nich liczymy i nam na nich zależy.

Serdecznie dziękujemy ks. Biskupowi Łukaszowi Buzunowi, wszystkim rodzicom, katechetom (zwłaszcza pani Ani), księżom, ministrantom, scholi, dzieciom, Asyście, Orkiestrze, panu Kościelnemu i panu Organiście, osobom dekorującym kościół za wszelką życzliwość i pomoc.