Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Dwudniowa pielgrzymka – Stoczek Warmiński

Naszym ostatnim zaplanowanym celem pielgrzymki, do którego udaliśmy się ze Świętej Lipki był Stoczek Warmiński z przepięknym klasztorem pobernardyńskim.

Jego historię opowiedział nam jeden z pracujących tam obecnie księży.

Dom zakonny pw. św. Franciszka z Asyżu założony został w 1958 r. w starym pobernardyńskim klasztorze. Stoczek (przez długi czas pod niemiecką nazwą Springborn) jest starym sanktuarium maryjnym. W 1640 r. zbudowano kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się w nim słynący łaskami obraz Matki Pokoju, ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1983 r. W klasztorze w Stoczku przez rok (1952-1953) więziony był przez władze komunistyczne Prymas Tysiąclecia. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny. W jednym z pomieszczeń znajduje się dziś izba pamięci, utrwalająca obecność ks. Prymasa w tym miejscu. W roku 1987 decyzją papieża świątynia podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej. Przez wiele lat kandydaci do zgromadzenia odbywali w Stoczku postulat zakonny. W ostatnich latach pięknie odnowiony został ogród klasztorny, udostępniony teraz także odwiedzającym sanktuarium.

Z klasztoru w Stoczku przejechaliśmy jeszcze do Lidzbarku Warmińskiego, którego nie było w programie, ale ponieważ było bardzo blisko, postanowiliśmy nie zaprzepaścić tej okazji. Mieliśmy tam czas na posiłek i zwiedzenie zamku, a potem już prosto do domu.