Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Kolędnicy Misyjni powrócili z wielką radością

W uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, podczas Mszy Świętej o godz. 11.30 Kolędnicy Misyjni z naszej parafii zwieńczyli dzieło.

Głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się radością i wiarą, zapraszanie do misyjnego zaangażowania i pomocy rówieśnikom z krajów misyjnych – oto cel wędrówki dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które w okresie Bożego Narodzenia wcielają się w role misjonarzy w trudzie wędrówki «od domu do domu»”.

Każdego roku dzieci w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników z innej części świata. Tegoroczne przedsięwzięcie dedykowane było małym mieszkańcom Amazonii. Trudne warunki życia w amazońskiej dżungli czyni je bezbronnymi wobec licznych problemów. Szczególną uwagę przyciąga problem wykorzystywania dzieci do pracy często niebezpiecznej i szkodliwej dla ich zdrowia. Jednym z ich zajęć jest handel. Dzieci sprzedają turystom owoce i lokalną żywność. W tym celu podpływają maleńkimi łódeczkami do ogromnych statków i wspinają się na pokład. Moment wejścia i zejścia ze statku jest bardzo niebezpieczny. Wykonując taką pracę, ryzykują zdrowie i życie. 

Tegoroczny plakat i pamiątka kolędowania nawiązywały więc do Amazonii – płuc Ziemi, zwracając uwagę na więzi łączące człowieka z przyrodą, którą należy szanować i odpowiedzialnie z niej korzystać, a także na wzajemne zależności pomiędzy mieszkańcami różnych części świata. Wspierając nawzajem siebie i naszą planetę, wszyscy zyskujemy. Walcząc ze sobą i niszcząc przyrodę z powodu egoistycznych interesów i zachłanności, wszyscy tracimy.

Dzieci z parafii w Liskowie, jak co roku nie zawiodły i ruszyły do kolędowania. Żadne przeszkody nie były w stanie ich powstrzymać, nawet kontuzja, którą odniosła s. Marzena. I rzeczywiście tegoroczna akcja była wyjątkowo udana, a owoc zbiórki pieniężnej najwyższy
w historii, ponieważ dzieci zebrały niemal 4 000 zł i właśnie taka okrągła kwota została przelana na konto Papieskiego Dzieła Misyjnego.

W uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, podczas Mszy Świętej o godz. 11.30 dzieci zwieńczyły dzieło. Przybyły na Eucharystię w swoich przebraniach, poprowadziły modlitwę wiernych i we wspaniałej procesji z darami przyniosły nie tylko puszkę z zebranymi pieniędzmi, ale również symbole swojej pracy.  

Mogła się wówczas przypomnieć scena z Ewangelii, kiedy uczniowie wysłani przez Jezusa na misje wracają: “Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają». Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie». W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie”.

Jeszcze po Mszy Świętej słyszeliśmy głosy pochwał i podziwu dla małych kolędników, i wielu parafian wyraziło żal, że do nich kolędnicy nie dotarli. To oznacza, że w przyszłym roku będzie na nich czekać jeszcze więcej rodzin i otwartych drzwi. Bardzo dziękujemy dzieciom, ich rodzicom, siostrze Marzenie i wszystkim którzy przyjęli ich do swoich domów a także podjęli poczęstunkiem.