Tak pielgrzymowała Bursztynowa (2)

Wędrowanie do Matki jest naszym głównym celem, to jednak nie należy zapominać, że Grupa Bursztynowa z roku na rok staje się też pewną instytucją duszpasterską, która skupia ludzi z różnych regionów również wokół naszej liskowskiej parafii.

Dlatego rzeczą naturalną wydało nam się, że jeśli chcemy nadać większą rangę uroczystościom odpustowym w kościołku na Krzyżówkach, to właśnie piesza pielgrzymka na celebrację wychodząca z Liskowa i „zbierająca” po drodze chętnych będzie ku temu świetną okazją. Oczywiście wyszliśmy pod auspicjami Grupy Bursztynowej i wielu uczestników miało nawet koszulkę firmową.

I tak o godz. 9.30 spod kościoła w Liskowie wyruszyła zorganziowana kolumna pielgrzymkowa w liczbie prawie 50 osób. Ks. proboszcz wraz a Kingą i Natalią akompaniował śpiewy na gitarze, Julka i Zuzia wspomagały śpiew, choć maseczki oczywiście nie ułatwiały. Były z nami siostry Służebniczki: siostra dyrektor Barbara i druga s. Barbara nasza rodaczka z Liskowa, która porowadziła modlitwę różańcową. Mieliśmy zapewnione bezpieczeństwo, ponieważ w służbie drogowej odmeldowali się jak zwykle Wojtek i Łuaksz a wspomagał ich jeszcze Krzysztof. Ministranci z Miłoszem na czele zajęli się krzyzem i embrlematami grupy.

Nasza trasa wiodła z Liskowa przez Żychów do Zakrzyna. Tam mieliśmy krótki odpczynek i dołączyły do nas kolejne osoby. Odwiedził nas również ks. Mateusz, który nie mógł iść ponieważ ktoś musiał odprawiać w parafii Msze Święte. Następnie maszerując przez Koźlątków zostaliśmy poczęstowani przez jedną z rodzin (serdecznie dziękujemy!) schłodzoną woda w małych butelkach i potem już była długa ostatnia prosta. Do Krzyżówek,  gdzie wokół kościółka zgromadziło się już mnóstwo ludzi dotarliśmy kilka minut przed rozpoczęciem Sumy Odpustowej. Pielgrzymi otrzymali rzęsiste brawa od zgromadzonych a następnie wszyscy uklęknęli przed odnowionym Obrazem – Płaskorzeźbą Matki Bożej, która na okazję odpustu była wystawiona przy ołtarzu polowym. Krótka modlitwa zawierzenia Maryi wszystkich naszych intencji i całej naszej parafii zakończyła naszą pielgrzymkę, a wszyscy jej uczestnicy zajęli miejsca w tłumie wiernych, aby uczestniczyć w liturgii Mszy Świętej, która miała w sobie wszystkie elementy typowej Mszy pielgrzymkowej: na łonie natury i przy pięknej pogodzie.

Ponieważ ciągle obowiązują przepisy restrykcyjne związane z Covidem 19, pielgrzmki piesze nie mogą liczyć więcej niż 50 osób, a więc można powiedzieć, że i tak mieliśmy lekką nadwyżkę. Ale liczymy, że ta pielgrzymka na Odpust Niepokalanego Serca NMP w Krzyżówkach na stałe wejdzie do programu obchodów i w kolejne lata, da Bóg bez Covida, liczyć będzie znacznie więcej pątników.