Zielony Jubileusz

W niedzielę, 11 września b.r.  Stowarzyszenie „Rodzina Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego” obchodziła 10-lecie swojego istnienia przy parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Liskowie.

Powstało ono z inicjatywy sióstr służebniczek NMP, które w parafii pracują od 1920r.

Z tej okazji w kościele parafialnym o godz. 11:30 odprawiona została Msza Święta dziękczynna, w której uczestniczyli członkowie Rodziny Bł. Edmunda z Liskowa,  Lublina, Łodzi, Strykowa i Tuligłów k/Krasnegostawu oraz liczni parafianie.

Przed Mszą Św. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Liskowie przedstawiły na tle prezentacji wizualnej życie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w poezji ks. Henryka Kałuży pod kierunkiem s. Eleonory Drozd. Prezentację przygotowała p. Zofia Pietrucha.

Błogosławiony Edmund Bojanowski to syn wielkopolskiej ziemi, założyciel zgromadzenia sióstr służebniczek NMP. Jego życie i działalność miały miejsce w trudnych czasach zaborów. Na tle ówczesnej historii Polski została ukazana jego osoba. Błogosławiony Edmund, który widząc nędzę ludu miejskiego, ubogich, chorych w czasie epidemii cholery, dzieci osierocone, wszystkie swoje talenty oddaje służbie ludu będącego w potrzebie. I to właśnie dzieci, które tak bardzo ukochał Edmund, oddały hołd jego pamięci i służbie dla ubogich, chorych i sierot. Dzieci poświęciły swój czas wakacyjny na przygotowania do tej uroczystości. Rodzina Edmundowa wyraziła również wdzięczność rodzicom za umożliwienie dzieciom udziału w próbach i przywóz dzieci. Nasi mali artyści z wielkim wczuciem i artyzmem recytowali trudną poezję ks. Kałuży, za co otrzymały uznanie wszystkich słuchaczy, długie oklaski, dyplomy uznania Rodziny Edmundowej i coś słodkiego.

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste, procesjonalne wejście do ołtarza na czele z Krzyżem i sztandarem Stowarzyszenia Rodziny bł. Edmunda – darem siostrzanych rodzin dla Rodziny w Liskowie. Mszę św. celebrował ks. Andrzej Antoni Klimek, który także wygłosił Słowo Boże. W homilii ukazał wielką miłość Boga i Jego Miłosierdzie dla każdego człowieka bez wyjątku, a szczególne pochylenie się nad grzesznikiem w oparciu o niedzielną Ewangelię. To Bóg pierwszy wychodzi i wypatruje powrotu człowieka. Wskazał również, że Bóg daje nam szansę, gdy sami zaniechamy dobra,  ukazując bł. Edmunda, który minął ubogą kobietę, a po kilku metrach znalazł na drodze chleb, który podjął, powrócił do ubogiej z chlebem, dał jej od siebie datek pieniężny, jakiego wcześniej zaniechał. Uroczystą Mszę św. uświetniła oprawa liturgiczna podjęta przez Rodzinę Edmundową, chór parafialny i scholę dziecięcą. Po Mszy św. upamiętniono uroczystość wspólną fotografią, po czym zaproszeni goście udali się na wspólną agapę.

s. Eleonora Drozd