Categories: Aktualności, Galerie, Wydarzenie

Pielgrzymka do Wilna – Piąty Dzień

Dzisiaj opuściliśmy Wilno, ale zrobiliśmy to naprawdę z przytupem: zakończyliśmy nasz pobyt Mszą świętą przy pierwszym Obrazie namalowanym według wskazówek s. Faustyny.

Miało to miejsce w kościele św. Trójcy, do którego 28 września 2005 r. decyzją metropolity wileńskiego A. Bačkisa przeniesiono właśnie ten pierwszy obraz i jednocześnie utworzono w tej świątyni sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wcześniej obraz znajdował się w polskim kościele św. Ducha. Szczerze mówiąc dzisiejsza Msza miała być sprawowana w Kownie, ale nie wyobrażaliśmy sobie naszej pielgrzymki śladami Świadków Miłosierdzia bez Eucharystii w tym miejscu.

Po Eucharystii ruszyliśmy do Kowna. Będąc na Litwie nie można nie odwiedzić tego miasta. I to nie dlatego, że jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy, ale przede wszystkim z uwagi na jego piękne położenie, zabytki architektury i historię. To tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Wilno było w rękach Polaków została tymczasowo przeniesiona stolica Litwy. Ślady bogatej historii miasta spotykamy na każdym kroku. Znajdziemy tu moc wartych obejrzenia zabytkowych obiektów z różnych okresów jak choćby pamiętający czasy krzyżackie zamek, gotycka kamienica z XV w. tzw. Dom Perkuna, Starówka z Ratuszem i liczne budowle sakralne. Nie możemy również zapomnieć, ze z tym miastem związany był Adam Mickiewicz.

Rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie od kościoła św. Jerzego, który pomimo podjętych prac i widocznych już ich efektów jest nadal w opłakanym stanie.

Potem były budynki kurii i seminarium. ten ostatni wygląda coraz lepiej i tylko nowych powołań brak..

Kowieńska starówka to miejsce, które skupia większość zabytkowych zabudowań z czasów od XVI wieku. Centralnym punktem jest tradycyjny rynek, typowy dla średniowiecznych miast. Otoczony jest z czterech stron pierzejami domów, dzięki czemu można poczuć klimat dawnego, historycznego miasta z tradycjami.

Najważniejszymi obiektami w jego obrębie są: gotycka Bazylika św Piotra i Pawła, dwa kościoły klasztorne oraz Ratusz z wieżą zegarową. Oprócz Ratusza i budynków sakralnych znajdują się tam odrestaurowane po wojnie kamienice z czerwonej cegły.

W jednym z narożników Rynku znajduje się największy katolicki obiekt sakralny na Litwie – Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie (Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika) to gotycki kościół z XV wieku. Jest największym katolickim obiektem sakralnym na Litwie.

Świątynia jest zbudowana z cegły, była wielokrotnie przebudowywana, a jej budowę rozpoczęto w 1413 roku. Nawa główna i wieża zostały ukończone w 1624 roku, a koniec budowy nastąpił w 1655 roku. Kościół jest trzynawowy, z czego nawa główna ma 26 metrów wysokości.

Ołtarz główny bazyliki pochodzi z 1755 roku i został wykonany przez Tomasza Podhajskiego, przedstawia grupę Ukrzyżowania w otoczeniu 12 apostołów. W kościele znajduje się aż dziewięć ołtarzy bocznych.

Warto powiedzieć, że ku naszemu zaskoczeniu Kowno pełne dzisiaj było… par młodych nowożeńców. Właściwie w każdym kościele, który odwiedziliśmy właśnie odbywał się ślub, a na zewnątrz czekały kolejne pary! Prawdopodobnie chodziło o dzień: 7.07.2017 – tyle siódemek uznawanych za szczęśliwe numery szybko się nie zdarzy i pewnie dlatego aż tyle par (dziesiątki!) zdecydowało się na ślub właśnie dzisiaj. Jakby nie było niech im Pan Bóg błogosławi!

Trzeba uznać, że Kowno jest niesamowicie urokliwym miastem i cieszymy się, że znalazło się na trasie naszej pielgrzymki.